MIECZYSŁAW ROMANOWSKI

PATRON NASZEJ SZKOŁY

 

KIEDYŻ?

Nam dzisiaj tak w duszach, jak kiedy się wiosna
Z zimowej wyrywa niemocy:
To smutek i żałość, to zorza radosna,
To rozpacz, jak wicher północy.

Ach, kiedyż za ciebie w bój skoczym spragnieni,
O Polsko, ty matko miłości?
I kiedyż przy huku dział, trzasku płomieni
Podniesiem okrzyki wolności?

I kiedyż uczynim, swobodni oracze,
Lemiesze z pałaszy skrwawionych?
Ach, kiedyż na ziemi już nikt nie zapłacze,
Prócz rosy pól naszych zielonych?

1857.

Każdy uczeń naszej szkoły zna te słowa. Każdy z dumą śpiewa je na szkolnych uroczystościach. 24 kwietnia to data szczególna. Każdego roku, pracownicy i uczniowie świętują Dzień Patrona. Lata 2020 i 2021 są szczególne i zapiszą się na kartach historii. Pandemia sprawiła, że na sali gimnastycznej nie niosło się echo pieśni szkolnej, ale mimo to każdy z nas nucił melodię w zaciszach swojego domu. Pamiętamy o Mieczysławie Romanowskim cały czas. W tym roku ku jego czci, przeprowadzony został konkurs wiedzy online. Zainteresowanie było duże.

Po zliczeniu punktów, pragniemy ogłosić, że w kategorii klas 4-5 miejsce I zdobyła Natalia Osuch z klasy 4a, II Sara Kraczek, a III Gabriela Surmacz- uczennice klasy 5a. Przyznano także wyróżnienie dla Kamila Wlazia z klasy 5a. W kategorii klas 6-8 I miejsce zdobyła Karolina Skroban- klasa 7a, II Gabriela Kula- 6b, a III miejsce przypadło Amelii Murzacz z klasy 7b. Wyróżnienia przyznano: Martynie Margol, Łukaszowi Olędzkiemu uczniom klasy 8a, Wojciechowi Olesiukowi oraz Przemysławowi Socha z klasy 7a.

Nasi uczniowie odwiedzili pomniki postawione na cześć patrona, zapalili znicze i zmówili modlitwę o dusze wszystkich poległych, w tym Mieczysława Romanowskiego. Uwieńczeniem tego dnia była prezentacja, na którą zapraszamy.

 MIECZYSŁAW ROMANOWSKI PATRON NASZEJ SZKOŁY MIECZYSŁAW ROMANOWSKI PATRON NASZEJ SZKOŁY MIECZYSŁAW ROMANOWSKI PATRON NASZEJ SZKOŁY     

     Prezentacja - Dzień Patrona 2021

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia oraz zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Rok później ONZ proklamowało utworzenie Światowego Dnia Ziemi. Szacuje się, że obecnie w obchodach
Dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów.

Światowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, to okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata, apele i lekcje poświęcone tylko tematyce ekologii.

A jak my możemy przyłączyć się do obchodów tego święta? Możemy posprzątać swój pokój albo wybrać się z przyjaciółmi do parku i wyzbierać leżące tam śmieci …..albo, wziąć udział w konkursie plastycznym „Ziemia jest tylko jedna”.

Organizatorzy konkursu: Samorząd Uczniowski

Cele konkursu:

- propagowanie wiedzy przyrodniczej , włącznie się w obchody Dnia Ziemi

- dostrzeganiu zależności między człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem

- kształtowanie postaw proekologicznych

- uwrażliwianie na piękno otaczającej nas przyrody

-kształtowanie wyobraźni plastycznej, rozwijanie umiejętności manualnych

Kategorie:

1.klasy I-II

2. klasy III-IV

Warunki uczestnictwa:

- każdy uczestnik zgłasza tylko jedną samodzielnie wykonaną pracę

- praca może być wykonana dowolną techniką np. rysunek, grafika, wyklejanka itp.

- forma pracy konkursowej -klasy 1-2 plakat formatu A4; klasy 3-4 plakat formatu  A3

- prace prosimy podpisać imieniem, nazwiskiem i klasą, a następnie przynieść do szkoły.

Termin składania prac: do 26.04.2021r.

Kryteria oceny:

- oryginalność, pomysłowość

- estetykę wykonanej pracy

- zastosowana technika

Zapraszamy do udziału w konkursie ! Na laureatów czekają dyplomy i nagrody .

Życzymy wielu twórczych pomysłów !

14 LUTEGO obchodzone jest święto zakochanych. Tego dnia wyraża się swoje uczucia,  obdarowuje osoby, do których czujemy sympatię. Co roku Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie, niczym anioł miłości, roznosił liczne kartki i upominki wśród uczniów różnych klas. W tym roku, ze względu na stan epidemiologiczny, musieliśmy zrezygnować z tradycyjnej poczty walentynkowej. Uczniowie uczący się stacjonarnie, ręcznie wykonali kartki dla osób które kochają i lubią, a opiekunki SU, przygotowały wyjątkową gazetkę z miejscem na te walentynki, aby mogły przejść kwarantannę. W poniedziałek każdy mógł odpiąć z tablicy kartkę zaadresowaną do siebie oraz poczęstować się cukierkiem. Specjalnie dla klas młodszych zadbano o wystrój korytarzy, na drzwiach klas, gabinetów pojawiły się cytaty o miłości przygotowane przez przewodniczącą SU Julię Ryszewską. Filary ozdobiły serduszka w różnych rozmiarach wycięte przez członków sekcji dekoracyjnej. Uczniowie starsi, również przygotowali kartki ale w wersji online.

Zapraszamy do galerii.

 WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!! WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!! WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!! WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!! WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!! WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!! WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!!
 WALENTYNKI INNE NIŻ WSZYSTKIE!!       

     Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Romanowskiego, należący do SU i pod kierunkiem pań Justyny Rezler i Aleksandry Kusztykiewicz, stworzyli pierwszy w szkole interaktywny kalendarz adwentowy. Co się w nim znajduje? Rozrywka na każdy dzień tygodnia od 1 do 24 grudnia włącznie: rebusy, kolędy, zadania, prace plastyczne, ciekawostki, a nawet cytaty skłaniające do refleksji. Zajrzyj, przygotuj się do Świąt z nami.

https://tuerchen.com/12fc6e88

pies