23 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Obchodzone jest w ponad 100 krajach na całym świecie!

W ramach obchodów tej uroczystości biblioteka szkoły podstawowej  zaprosiła uczniów klas I –VIII do wspólnej zabawy, związanej z książką i wyobraźnią.

Ogłoszono  konkurs „Książkowe przypadki z herbatki”. Zadaniem uczniów było wykazanie się kreatywnością i stworzenie z herbatki lub kawy „Przypadku” oczywiście związanego z książką. W efekcie powstały niepowtarzalne prace które rozbudziły wyobraźnie uczniów. Były to min. postacie Plastusia, Kota w butach, Harrego Pottera, wilka z bajki Czerwony Kapturek, Gali - mamy  Merlina z książki Merlin - bezdomny źrebak. Powstawały również  książkowe pejzaże a inspiracją były takie tytuły jak: Tajemniczy ogród, Kapelusz Pani Wrony, Felix Net i Nika czy Magiczne drzewo.

W kategorii klas I –III nagrody książkowe oraz dyplomy otrzymały następujące osoby:

Aleksandra Syta – kl. I a

Maja Zaśko – kl. I a

Mikołaj Bielak – II a

Martyna Skroban – kl. II a

Wyróżnienie otrzymali:

Karolina Grudziński – kl. I a

Dawid  Waśko – kl. I a

Paweł Surmacz – kl. I a

Magdalena Masłowska – kl. II a

W kategorii klas IV – VIII nagrody otrzymały:

Zuzannna Głowacka – kl. IV a

Natalia Kraska – kl. IV a

Karolina Skroban – kl. VII a

Lilianna Łokaj – kl. VII b

Wyróżnienie otrzymali:

Joannna Żebrowska – kl. IV a

Grzegorz Kozłowski kl. IV a

Kornelia Masłowska – kl. IV a

Maja Sikora – kl. IV a

Julia Bździuch – kl. VII a

 Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki
 Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki
 Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki Książkowe przypadki z herbatki    

Drodzy Uczniowie!

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Chciałabym Was namówić do wspólnej zabawy związanej z książką i wyobraźnią.

Co trzeba zrobić?

Wejść na stronę  na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=HVWE-kjYD1E&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2tqco0seyIJcMfnggAudEEMEYznBmwT-DloSNclUWs-HWxjCPbfA1pfXc

Obejrzeć film z instrukcją wykonania..a potem uruchomić wyobraźnię i stworzyć swój niepowtarzalny Przypadek.

Uwaga -  ważne by ten przypadek miał związek z KSIĄŻKĄ!

Może Wam powstać przypadkowa postać książkowa np. Koziołek Matołek, Plastuś, Czerwony Kapturek a może Harry Potter.

Może też powstać książkowy pejzaż ( chatka z piernika, zaczarowany ogród albo szklana góra). Liczę na Waszą kreatywność.

Jak już Przypadek będzie gotowy, należy wysłać go na adres mailowy:           

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ( oddzielnie proszę podać imię i nazwisko, klasa oraz tytuł i autora książki z której pochodzi Wasz Przypadek).

 

Konkurs trwa od 13 do 26 kwietnia 2021r.

Najciekawsze przypadki zostaną nagrodzone w 2 kategoriach:

- klasy młodsze I-III

- klasy starsze IV- VIII

Umieścimy je na stronie szkoły i gminy.

Dyplomy wyślemy Wam drogą elektroniczną.

Nagrody odbierzecie jak już będziemy mogli się zobaczyć osobiście.

Życzę dobrej zabawy !!!


Organizator:

Alicja Góra - bibliotekarz

Może macie ochotę na trochę kultury?

Pod tym linkiem znajdziecie bezpłatny dostęp do spektakli teatralnych. “Jacek i Placek”, „Na tropie zaginionej opowieści”,"(Nie)brzydkie Kaczątko" i inne:

https://www.sp14.tychy.pl/?p=10557...

Nie przegapcie terminów (od 11do 22 kwietnia). Miłego oglądania.  

b_500_0_16777215_00_https___www.sp14.tychy.pl_wp-content_uploads_2021_04_Kopia-Konkurs-kaligraficzny-10.png

Stanisław Lem został ogłoszony  przez Sejm literackim patronem roku 2021. Jego dzieła science-fiction, są najpoczytniejsze i najczęściej tłumaczone na całym świecie.

JUŻ TERAZ JEST BEZPŁATNY DOSTĘP DO E-BOOKÓW Z UTWORAMI STANISŁAWA LEMA

Można je znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na rok Stanisława Lema.

Pobierz bezpłatnie w formatach EPUB, MOBI, PDF  lub czytaj online.

Zachęcamy do lektury.

03 marca w Szkole Podstawowej w Jozefowie  obchodzono Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Z okazji tego święta uczniowie klasy I i II uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, prowadzonych przez bibliotekarkę  panią Alicje Górę. Na początku zajęć dzieci poznawały zawód pisarza. Potem rozwiązywały zadanie – porządkowały rozsypankę wyrazową w której ustalały  właściwą drogę powstawania książki. Następnie losowały rekwizyty i ilustracje na podstawie których odgadywały  tytuły znanych bajek i baśni Dużo śmiechu wzbudziło zadanie polegające na poprawianiu chochlika drukarskiego, który pozamieniał bajkowe tytuły. Ponadto dzieci poznały nietypowe pomysły na wydanie książki.  Po raz kolejny  „Książka z dziurą” niezawodnie rozśmieszała i inspirowała do tworzenia własnych opowieści. Zainteresowania wzbudziła również książka w której można było usłyszeć odgłosy zwierząt.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz przybliżenie pracy pisarza.