W dniach 18-24 listopada 2019 roku został zorganizowany w Polsce dwunasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Jego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Z takiego zaproszenia skorzystała Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie. Nasza szkoła otrzymała możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej w wybranym module: klasy I-III - Poznajemy zawody w miejscu pracy, klasy IV–VI - Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy.

Uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców: Ewy Buczkowskiej, Moniki Pasierbiewicz, Ewy Lipian dnia 22.11.2019 r. odwiedziły Niepubliczny Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Podaj Dłoń" Zakład Rehabilitacji w Józefowie. Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów prowadziła pani Kinga Bielak, która zapoznała z zawodem fizjoterapeuty, miejscem pracy oraz urządzeniami niezbędnymi do wykonywania tego zawodu. Dzieci zwiedziły pracownie fizykoterapii, kinezyterapii czyli leczenia ruchem, salę ćwiczeń i masażu oraz urządzenia tam występujące. Poznały technikę wykonywania niektórych zabiegów, jak też ich wpływ na organizm człowieka.  

22 listopada odbyła się również wycieczka edukacyjna, podczas, której uczniowie klasy IVa oraz Va pod opieką pań Małgorzaty Rabiegi, Aleksandry Kusztykiewicz i Marty Ostasz, zwiedzili firmę P.P.H.U. "BROX" w Siedliskach specjalizującą się w produkcji palet drewnianych. Dzięki uprzejmości właścicieli zakładu – państwa Doroty i Roberta Łazorczyków, uczniowie mogli zapoznać się z procesem produkcji palet; od ściętego, pochodzącego z Lasów Państwowych drewna, aż do produktu finalnego. Zwiedzając obiekty produkcyjne: hale, magazyny, suszarnie, mogli obserwować zawody związane z przemysłem drzewnym.

W ramach realizacji programu Otwarta Firma, 21 listopada w klasie Vb odbyło się  spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Józefów panią Iwoną Wiechowską. Zaproszony przez wychowawczynię panią Joannę Kraskę, gość  przybliżył uczniom specyfikę pracy leśniczego, zwrócił uwagę, że jest to piękny zawód wymagający jednak podejmowania wielu różnorodnych działań, dużo czasu zajmuje np. praca biurowa. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i zadawali bardzo dużo pytań. Szczególnie interesowała ich ochrona przyrody, przygotowanie do zawodu, zdolności, jakimi trzeba się wykazać, aby zostać leśniczym.

Klasa VIa wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Kolaszyńską wybrała się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie Nepryskim. Tam obejrzała wóz strażacki i jego wyposażenie. Miała też możliwość wejścia do wozu i zapoznania się z jego wnętrzem. Potem komendant straży opowiedział o zawodzie i odpowiedzialnej pracy strażaka, pokazał strój i ekwipunek, jaki każdy strażak ma do dyspozycji podczas pożaru. Uczniowie zobaczyli też, jak wygląda wewnątrz  remiza strażacka a dodatkową atrakcją była możliwość ubrania stroju strażaka.

Natomiast uczniowie klasy VIb wraz z wychowawcą panią Justyną Rezler odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną, aby przyjrzeć się pracy bibliotekarza. Pani Katarzyna Karwan opowiedziała czym zajmuje się na co dzień, jakie są jej obowiązki. Zademonstrowała uczniom program komputerowy, na którym pracuje w bibliotece, pokazała jak wygląda wypożyczanie książek, ich segregowanie. Uczniowie mogli też wcielić się w rolę bibliotekarzy, szukali pozycji książkowych w elektronicznym spisie, ratowali stare i podarte książki oraz oklejali okładki, aby uchronić je przed zniszczeniem. Pani Kasia uświadomiła także naszym uczniom, że biblioteka oprócz wypożyczania i kolekcjonowania książek, angażuje się w wiele konkursów i akcji, które mają na celu propagowanie czytelnictwa.

Serdecznie dziękujemy właścicielom oraz kierownikom firm i instytucji za możliwość przeprowadzenia ciekawych dla uczniów zajęć z zakresu zawodoznawstwa. Być może ktoś właśnie złapał zawodowego bakcyla.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma”
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma” Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z programem „Otwarta firma”